Česi sú zúfalí, strednú Európu pomaly zaplavuje voda

03.06.2013 Celý región

PRAHA 3. júna (TASR) - Už druhý deň zápasí Česká republika s povodňami, stav núdze vyhlásila vláda vo všetkých krajoch Čiech okrem Pardubického. Kritická situácia panuje naďalej aj v hlavnom meste Praha, kde sa už začala evakuácia okolo sútoku Vltavy a Berounky. Chystá sa evakuácia okolo smíchovského nábrežia. Vltava by mala podľa najnovších informácií kulminovať v utorok ráno, oznámila spravodajská stránka Novinky.cz. Hlavný hygienik Vladimír Valenta varoval pred extrémnymi rizikami spôsobenými kontaminovanou vodou alebo potravinami. Metro nebude jazdiť centrom Prahy možno i niekoľko dní.

Vltava bude v Prahe kulminovať v utorok nadránom. Najvyšší prietok zaznamená po tom, čo svoj vrchol dosiahne rieka Berounka, ktorá sa do nej vlieva.

Policajný prezident Martin Červíček potvrdil päť obetí povodní. Ďalších päť ľudí je nezvestných a pátrajú po nich. Zachránených bolo 256 osôb a uzavretých 183 komunikácií. Červíček uviedol, že kvôli povodniam ponúkli Česku pomoc hasiči zo Slovenska, Maďarska a Poľska, ale aj Európska únia.

V stredočeskom meste Kralupy nad Vltavou riešia prvý prípad rabovania. Muž sa tam snažil vniknúť do evakuovaného domu, informovala Česká televízia.

V Ústí nad Labem evakuovali 152 zahraničných turistov z dvoch výletných lodí, ktoré sa plavili po rieke Labe.

Hajtmani vyzvali vládu, aby na odstraňovanie povodňových škôd v Čechách nasadila nezamestnaných. Vláde umožňuje urobiť takýto krok zákon o zamestnanosti.

Kvôli veľkej vode na rieke Berounka bude dnes o 19.00 h uzatvorený pre osobnú a nákladnú dopravu most v Plzni na Jatečnej ulici. Značne to skomplikuje dopravnú situáciu v tomto krajskom meste.

Hasiči v neustálej permanencii, prebieha evakuácia

Hasiči evakuovali do 12.00 h v oblastiach zasiahnutých povodňami celkovo 7105 ľudí. V Ústeckom kraji ich bolo 4473, v stredných Čechách 1156. Popoludní však prišli informácie, že začali evakuovať v Ústeckom kraji aj mesto Terezín, kde žije okolo 1700 obyvateľov. Hasiči zachránili pred veľkou vodou viac ako 250 ľudí, najviac v Prahe. V zasiahnutých oblastiach je nasadených vyše 14.000 hasičov.

Pražské metro vyradené na niekoľko dní

Čiastočná uzávierka pražského metra môže trvať aj niekoľko dní, uviedol dnes na tlačovej konferencii riaditeľ pražského dopravného podniku Milan Křístek. Hladina Vltavy totiž v nasledujúcich hodinách nebude klesať. Metro na trase A nejde na úsekoch Dejvická-Muzeum, na trase B medzi stanicami Českomoravská-Smíchovské nádraží a na trase C na úseku Kobylisy-Muzeum. Obmedzená je aj premávka električkových liniek.

Kvôli zaplaveným koľajniciam alebo popadaným stromom je teraz uzavretých 20 železničných tratí, predovšetkým v Stredočeskom, Plzenskom a Juhočeskom kraji. Vlaky v hlavnom meste zatiaľ voda nezastavila, naopak, boli posilnené prímestské spoje.

Štátne inštitúcie v Česku pod vodou

Veľká voda postihla aj niektoré štátne inštitúcie, ktoré sídlia v Prahe v blízkosti Vltavy. Napríklad budova Najvyššieho kontrolného úradu v Holešoviciach bola od rána bez prúdu a kontrolóri mali voľno.

Od nedeľného dopoludnia evakuovali pracovníci pražskej zoologickej záhrady všetky zvieratá zo spodnej časti areálu. Tá je celá pod vodou a zničená. Kvôli komplikovanosti a riziku sťahovania nechali chovatelia v pavilóne lachtany, tučniaky, krokodíly-gaviály a gorily presťahovali tiež iba do povodňovej veže - nalákali ich tam na potravu. Evakuácia zvierat prebehla bez jedinej straty, iba jeden plameniak má zlomenú nohu. Najväčší problém bol so sťahovaním šeliem, niektoré museli uspať.

Lesníci neodporúčajú vstupovať do podmáčaných lesov, najmä nie za veterného počasia, pretože stromy môžu mať zníženú stabilitu vinou niekoľkodňových dlhotrvajúcich dažďov, upozornili Novinky.cz.

Rakúšania zakázali plavbu po Dunaji

Rakúske úrady dnes rozhodli, že lode sa už nemôžu plaviť po rieke Dunaj. Hladina veľtoku totiž stúpla 90 centimetrov nad bezpečnostnú hranicu stanovenú pre lodnú dopravu.

Úrad pre lodnú dopravu neuviedol, kedy znovu otvorí 350 kilometrov dlhý rakúsky úsek európskej plavebnej cesty.

Informácie priniesla rakúska tlačová agentúra APA, na ktorú sa v správe odvolávala nemecká agentúra DPA.

Na boj proti záplavám na Dunaji môžu v Maďarsku nasadiť 1000 vojakov

V prípade potreby bude možné na ochranu pred záplavami na hornom toku maďarského úseku Dunaja nasadiť 1000 vojakov a trojnásobný počet policajtov, ale aj pracovníkov civilnej ochrany. Vyhlásil to dnes v Györi vládny splnomocnenec a predseda župného krízového štábu Rábsko-mošonsko-šopronskej župy Sándor Széles v súvislosti s očakávanou rekordnou hladinou Dunaja.

Podľa agentúry MTI Széles povedal, že najkritickejšiu situáciu - podobne ako v roku 2002 pri doterajšej rekordnej záplave - očakávajú na Mošonskom Dunaji pri obciach Hédervár, Mecsér a Dunaszentpál. Pri Starom koryte Dunaja bude vážna situácia pri obciach Ásványráró, Szögye a Gönyü. Do ohrozenej oblasti nasadia aj 170 vodohospodárov zo Szolnoku.

Záplavy v strednej Európe

Šéf Celoštátneho úradu ochrany proti katastrofám György Bakondi informoval, že potrebné sily už pracujú na viacerých miestach na posilnení a navŕšení hrádzí.

"Je zrejmé, že voda zaleje inundačné územia. Obyvatelia tamojších domov musia svoje príbytky opustiť. Je celkom isté, že sa športové zariadenia na brehoch nepodarí pred vodou ochrániť. Experti očakávajú, že pri kulminácii na každom úseku rieky dosiahne, prípadne prekročí hladinu pre tretí stupeň povodňovej pohotovosti," oznámil Bakondi.

Kulmináciu Dunaja pri Malom Žitnom ostrove očakávajú v piatok, prípadne v sobotu na úrovni 800 centimetrov.
 
 

Zdroje na protipovodňovú ochranu sú k dispozícii, tvrdí vláda

Finančné zdroje potrebné na protipovodňovú ochranu má maďarská vláda k dispozícii. Rozpočet umožňuje vyriešiť akýkoľvek vážny problém, vyhlásil dnes v Budapešti hovorca kabinetu András Giró-Szász, podľa ktorého na Dunaji možno očakávať v nadchádzajúcich dňoch najvyššiu hladinu za posledných 50 rokov.

Podľa agentúry MTI šéf maďarských vodohospodárov Béla Molnár konštatoval, že ochrana proti záplavovej vlne, ktorá na maďarskom úseku Dunaja potrvá 14-20 dní, bude nutná na úseku zhruba 1000 km.

Pri Budapešti očakávajú kulmináciu okolo 860 cm, čo je o tri metre vyššia hladina, akú namerali dnes. Vodárne a kanalizácie hlavného mesta začali prípravy na ochranné práce. Prostriedky a sily sústreďujú na najkritickejšie miesta.

V súčasnosti chránia vodohospodári hrádze v celkovej dĺžke 383 km. Na úseku 286 km platí prvý stupeň povodňovej aktivity, na úseku 35 km druhý stupeň a najvyšší stupeň vyhlásili zatiaľ na úseku dlhom 61 km.

Protipovodňové prípravy prebiehajú v Rábsko-mošonsko-šopronskej župe v obciach Mecsér a Dunaszentpál, v Budapešti, ako aj vo Fejérskej, Tolnianskej a Baranskej župe.

V Dunajskom oblúku prerušili prevádzku kompy

Prevádzku kompy v Dunajskom oblúku medzi Szobom a Pilismarótom, ako aj medzi Visegrádom a Nagymarosom dnes prerušili kvôli vysokej hladine Dunaja, informovala agentúra MTI.

Denne premáva 18 spojov, v nedeľu kompy previezli okrem vozidiel 800 pasažierov. Premávku kompy zrejme neobnovia ani na budúci týždeň, očakávajú totiž pomalý priebeh záplavovej vlny.
 
 
 

Vyberte región

mark